کسب و کار اینترنتی چیست؟

کسب و کار اینترنتی

کسب و کار اینترنتی چیست ؟

کسب و کار اینترنتی به نوعی کسب و کار می گویند که در فضای اینترنت انجام شود و به وسیله آن افراد می توانند کالا و خدمات خود را با استفاده از فضای مجازی به خریدار ارائه کنند.

امروزه کسب و کار مجازی توانسته سهم گسترده ای از بازار هدف را بگیرد و جایگزین مناسبی برای کسب و کار های سنتی شده و همه کسب و کار ها برای حفظ بقای خود باید از فضای مجازی و اینترنت برای ارئه خدمات خود استفاده کنند .

 

چرا باید از کسب و کار اینترنتی استفاده کنیم ؟

در زمان های گذشته وقتی فردی می خواست برای خودش کسب و کار راه اندازی کند مطمئن بود که می تواند در آن کسب و کار موفق شود و درآمد خوبی داشته باشد،چون بازار هدف خود (منطقه ای که می خواست در آن کسب وکار خود را راه اندازی کند ) برسی می کرد و با توجه به نیاز آن منطقه کسب و کار خود را راه اندازی می کرد.

اما امروزه شیوه های کسب و کارها تغییر کرده است و فروش کالا و خدمات یک کسب و کار فقط محدود به یک محله یا منطقه نمی شود .

امروزه وقتی که فردی می خواهد از کالا و یا خدماتی استفاده کنند ابتدا در فضای اینترنت در باره آن جستجو می کند و بعد از کسب اطلاعات کافی درباره آن محصول و خدمات اقدام به خرید از جایی می کند که مزیتی نسبت به رقبای خود داشته باشید .

در چند سال گذشته استفاده از فضای مجازی برای گسترش کسب و کار و کسب درآمد بیشتر صرفا یک گزینه بود که بعضی از افراد و شرکت ها تمایل داشتند از این روش استفاده کنند ولی امروزه با توجه به شیوع ویروس کرونا همه مشاغل باید برای حفظ بقای خود از فضای مجازی استفاده کنند و استفاده از فضای مجازی یک ضرورت برای کسب و کار ها محسوب می شود.

با گسترش تجارت الکترونیک موج جدیدی ار رقابت بین صاحبان کسب و کار شکل گرفت و شرکت های مختلف سعی می کنند با ارائه خدمات جدید و متمایز سهم بیشتری از بازار هدف را داشته باشند .

در عصر جدید افراد علاقه مند شده اند که کالا و خدمات خود را از طریق فضای مجازی تهیه کنند زیرا کسب و کار های اینترنتی مزایای زیادی نسبت به کسب و کار های سنتی دارند و توانسته اند نیاز های کاربران خود را برطرف کنند و رضایت آن ها را جلب کنند.

در این مقاله به برسی چند مورد از مزایایی که کسب و کارهای اینترنتی نسبت به کسب و کار های سنتی دارند می پردازیم .

 

 

راز موفقیت در کسب و کار اینترنتی

مهم ترین راز موفقیت در هر کسب و کاری اعتماد سازی برای مشتریان هست اگر مشتریان شما از محصول و خدمات شما راضی باشند و به مجموعه شما اعتماد کنند شما می توانید مطمئن شوید که کسب و کار شما آینده خوبی خواهد داشت.یک مشتری راضی می تواند خودش بهترین تبلیغ کننده برای محصول و خدمات شما باشد و برعکس هر چقدر که شما برای تبلیغات خود زمان بگذارید ولی مشتریان شما از محصولات و خدمات شما رضایت نداشته باشند نمی توانید کسب و کار اینترنتی پایدار و موفقی داشته باشید. 

در مشاغل امروزی کسی موفق است که بتواند با بهترین کیفیت کالا و خدمات خود را به مشتریان هدف خود برساند و رضایت آن ها را جلب کند .

 

 

مزایای کسب و کار اینترنتی

 

۱) ارزان تر است

برای راه اندازی هر کسب و کار ما با ید روی آن کسب و کار سرمایه گذاری کنیم

سرمایه هر سازمان یا فردی شامل سه  عنصر زمان انرژی و پول می شود

مزیت که در این نوع کسب و کار وجود دارد این است که حتی اگر پول زیادی نداشته باشید می توانید از سرمایه زمان و انرژی خود برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی استفاده کنید

برای مثال اگر شما بخواهید یک مغازه داشته باشید که در آن گوشی موبایل بفروشید باید میلیون ها تومان هزینه کنید و مغازه تهیه کنید و وسایل و تجهیزات برای آن بخرید و بعد هم تعدادی گوشی بخرید تا ویترین مغازه شما پر شود ولی در کسب و کار اینترنتی شما می توانید با راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی عکس آن محصول را در فروشگاه خود قرار دهید و زمانی که مشتری در سایت شما سفارش خود را ثبت کرد اقدام به خرید محصول کنید و لازم نیست در ابتدای راه اندازی کسب و کار کلی هزینه برای خرید محصول کنید

 

۲) انعطاف پذیر است

کسب و کار اینترنتی بسیار انعطاف پذیر است و شما می توانید به راحتی تغییرات خود را در آن اعمال کنید.

برای مثال اگر شما یک فروشگاه اینترنتی داشته باشی که در آن فقط لب تاب می فروختید به راحتی می توانید لوازم جانبی لب تاب به فروشگاه خود اضافه کنید و یا حتی می توانید محصولات آموزشی درباره آن وسیله در سایت خود قرار دهید .

 

۳) عدم محدودیت زمانی

کسب و کار اینترنتی هیچ محدودیت زمانی ندارد یعنی شما می توانید در هر ساعت از شبانه روز مشتری خود را داشته باشید وکالا خدمات خود را به آن ها ارائه دهید.

 

۴) کاربران هدفمند

در کسب و کار های سنتی امکان دارد که یک مغازه در جای نامناسب باشد و دید خوبی نداشته باشد و یا مشتری که در آن منطقه هست تمایلی به تهیه آن محصول نداشته باشد که در هر صورت باعث شکست آن کسب و کار می شود ولی در کسب و کار های اینترنتی وقتی کاربر کالا و خدمات خود را جستجو می کند گوگل با توجه به نیاز کاربر بهترین پیشنهاد را به او می دهد و کاربر را به صفحه مورد نیاز خود هدایت می کند.

کاربران هدفمند بزرگ ترین مزیت کسب و کار های اینترنتی محسوب می شود .

 

۵)عدم محدودیت مکانی

در کسب و کار های اینترنتی هیچ محدودیت مکانی وجود ندارد فرقی نمی کند که یک کسب و کار در چه شهر یا منطقه ای راه اندازی شده است فقط باید بتواند کالا و خدمات خود را به بهترین شکل به مخاطب هدف خود ارائه دهد و رضایت آن ها را جلب کند .

 

۶) داشتن درآمد غیر فعال

در کسب و کار سنتی داشتن درآمد فقط زمانی ممکن بود که فرد در کسب و کار خود حضور داشت و آن جا کار می کرد ولی در کسب و کار های اینترنتی حتی اگر صاحب کسب و کار خواب باشد و یا به مسافرت برود می تواند درآمد غیر فعال برای خود داشته باشد.

 

۷) رشد سریع کسب و کار

در کسب و کار اینترنتی سرعت رشد کسب و کار ها خیلی بالا رفته و خیلی سریع می توانند با استفاده از مزیت رقابتی و برطرف کردن نیاز کاربران بیشترین سهم بازار هدف خود را داشته باشند .

برای مثال یکی از بزرگ ترین شرکت هایی که خیلی خدمات گسترده ای در زمینه فروش اینترنتی داشت شرکت دیجی کالا بود این شرکت جز بزرگ ترین و بهترین شرکت هایی بود که توانسته بود بیشترین سهم بازار را در زمینه فروش اینترنتی داشته باشد ولی شرکت اسنپ که چند سال بعد از آن راه اندازی شد توانست سریع رشد کند و خودش را به این شرکت برساند و سهم گسترده ای از بازار هدف خود را در کسب و کاراینترنتی بگیرد .

یکی از مهم ترین نکته هایی که باید در کسب و کار اینترنتی رعایت کنیم ارائه ایده های خلاقانه و متناسب با نیاز جامعه است .

 

 

بهترین زمان برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی

در حال حاضر بهترین زمان برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی است چون مردم به آن اطمینان پیدا کرده اند و فرهنگ استفاده از کسب و کار های اینترنتی در جامعه رواج پیدا کرده است .

در چند سال گذشته مخاطبینی که از سایت دیجی کالا خرید می کردند اغلب افراد جوان بودند و این فروشگاه اینترنتی توانست رضایت اکثر کاربران خود را برطرف کند ولی نتواست جایگزین کامل کسب و کار سنتی بشود ولی با ورود اسنپ و اپلیکیشن ها مشابه آن به سامانه حمل و نقل شهری چون مزایای زیادی نسبت به کسب و کار سنتی وتاکسی تلفنی ها داشت توانست خیلی سریع نظر مردم را جلب کند .

اسنپ توانست دقدقه هایی که مردم در استفاده از تاکسی های شخصی داشتند را برسی کند و برای آن ها راه حل مناسب ارائه کند و با ارائه مزایایی مثل سرعت بالاتر ،امنیت بیشتر و هزینه کمتر توانست رضایت مخاطبین خود را جلب کند و جایگزین مناسبی برای تاکسی تلفنی ها شود .

مزیتی که این برنامه داشت این بود که افراد مختلف از اقشار مختلف و در سنین مختلف به این اپلیکیشن علاقه مند شدند .

وقتی که افراد یک جامعه می بینند که یک اپلیکیشن اینترنتی این همه مزایا برای آن ها داشته و توانسته نیاز آن ها را برطرف کند ذهنیت خوبی نسبت به آن  پیدا می کنند و بهترین زمان است که بتوانیم  کسب و کار اینترنتی جدید راه اندازی کنیم.

 

بازاریابی در کسب و کار اینترنتی

در گذشته اگر شما از یک خیابان رد می شدید و به شما یک تراکت می دادند شاید برای چند لحظه به آن توجه می کردید و آن را مطالعه می کردید و یا زمانی که در خیابان راه می رفتید بنر ها و بیلبورد ها توجه شما را جلب می کرد .

اکثر اطلاعات که در گذشته درباره محصول و خدمات کمپانی ها  می دیدم از طریق بنر و تبلیغاتی بود که در خیابان ها قرار داده می شد و اگر شرکت خیلی بزرگی بود از طریق تبلیغات تلویزیون و رادیو با محصولات آن آشنا می شدیم .

ولی امروزه اکثر افراد زمانی که در خیابان راه می روند و یا در اتوبوس و تاکسی هستند به گوشی خود نگاه می کنند و یا در  گوش خود هنسفری گذاشته اند خوب در جایی که مخاطب هدف ما بیشتر وقت خود را در اینترنت و فضای مجازی می گذراند ما باید تبلیغات محصولات و خدمات خود را در آن فضا ارائه دهیم تا مخاطبین ما با کسب و کار ما آشنا شوند .

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در کسب و کار مجازی در نظر بگیریم اطمینان کاربران است .

ما باید شرایطی را در کسب و کار خود ایجاد کنیم که مخاطب به ما اطمینان کند و  رضایت خوبی از کسب و کار ما داشته باشد .

زمانی که مشتری ما به ما اطمینان می کند و از خدمات ما راضی باشد ناخود آگاه در بین دوستان و آشنایان خود درباره ما صحبت می کند و این بزرگ ترین و ارزشمندترین تبلیغ برای کسب و کار ما محسوب می شود که علاوه بر افزایش فروش باعث برند سازی نام کسب و کار ما می شود .

امید وارم به مطالعه این مقاله تصمیم خود را برای راه اندازی یک کسب و کار مناسب که به آن علاقه مند هستید بگیرد و در راستای علاقه مندی های خود هر روز پیشرفت های بزرگ داشته باشد .

 

کسب و کار اینترنتی در منزل 

امروزه با توجه به افزایش ترافیک و  آلودگی هوا و کرونا  و … خیلی از افراد ترجیح می دهند در منزل خود بمانند و کسب در آمد کنند.کسب و کار اینترنتی در منزل یکی از بهترین راه کار ها برای این افراد محسوب می شود.شما می توانید یک گوشی تلفن یا لب تاب  از داخل منزل خود برای خود کار داشته باشید و کسب درآمد کنید.

فروش کالا و خدمات از طریق شبکه های اجتماعی ، مشاوره دادن به افراد در زمینه های مختلف ، ثبت نام در سایت های فریلنسری و استفاده از مهارت های خود در فضای آنلاین و آموزش دادن و …. راه کار هایی هستند که شما می توانید از طریق آن ها در منزل خود درآمد کسب کنید.

3 دیدگاه برای “کسب و کار اینترنتی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس